बझाङमा हुलाक बचत रकम फिर्ताको माग राख्दै बचतकर्ताहरू धर्नामा

मकरराज धामी, बझाङ  बचत रकम फिर्ताको माग राख्दै जिल्ला हुलाक कार्यालय बझाङमार्फत सञ्चालन भएको हुलाक बचत बैंकका बचतकर्ताहरूले आन्दोलन सुरु गरेका छन् । आफूहरूले जेनतेन गरेर जम्मा गरेको रकम फिर्ताको माग राखेर उनीहरूले बै‌ंकको कार्यालयमै धर्ना सुरु गरेका हुन् । यसअघि हुलाक बचत बैं‌कमा दुई वर्षादेखि जम्मा भएको बचत रकम फिर्ता नपाएको भन्दै गएको शुक्रबार प्रमुख जिल्ला अधिकारी मोहन अधिकारीमार्फत सरकारलाई ज्ञापन बुझाएका बचतकर्ताहरूले आजदेखि धर्ना दिन सुरु गरेका हुन् । खाइनखाई जम्मा गरेको रकम आफूहरूले नपाउँदा संघर्ष समिति गठन गरी आन्दोलन सुरु गरेको संयोजक खडक बोहराले बताए । उनले भने, ‘हामीले हाम्रो समस्या सबैलाई सुनायौँ । हाम्रो आवाज कसैले पनि सुनेन । केही उपाय नलागेपछि बाध्य भएर आन्दोलन गर्नुपरेको हो।

आर्थिक वर्ष २०७० र ७१ मा हुलाक बचत बैंकले बझाङमा आफ्नो सेवा सुरु गरेको थियो । तत्कालीन समयमा जिल्लामा कृषि विकास बैंक र राष्ट्रिय वाणिज्य बैंकबाहेक अन्य बैकहरू नभएको र आकर्षक ब्याज पाउने भएपछि बचतकर्ताहरू हुलाक बचत बैंकतर्फ आकर्षित भएका थिए । बचतकर्ताहरू बढेसँगै तत्कालीन कार्यालय प्रमुख रणबहादुर कडायत र खरिदार शिवराज उपाध्यायले कार्यालयको बचत किताबमा बचतकर्ताले जम्मा गरेको देखाउने तर रकम आफैँ चलाउने गरेका कारण रकम हिनामिना भएको हो । दुवै जनाले रकम हिनामिना गरेपछि १ हजार ७ सय १ जना बचतकर्ताको ५ करोड ७८ लाख ६४ हजार रुपैयाँ गुम्ने खतरा छ ।

घटनाबारे अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगमा मुद्दा पनि परेको थियो । बचतकर्ताको ४ करोड ९५ लाख भन्दा धेरै रकम हिनामिना गरेर अनियमितता गरेको ठहर गरी तत्कालीन हुलाकका कार्यालय प्रमुख कठायत र खरिदार उपाध्यायविरुद्ध अख्तियारले विशेष अदालतमा मुद्दा दर्ता गरेको थियो । तर अदालतले कठायतसँग १५ लाख र खरिदार शिवराज उपाध्यायसँग १२ लाख रुपैयाँ धरौटी लिएर रिहा गरेको थियो ।

Samajik
Bithadchir 2
Loading...